Probiotické výrobky patria v súčasnosti do jedného z najvyhľadávanejších zdravotných artiklov, o ktoré majú zákazníci záujem. Dôvodom môže byť samotná doba plná civilizačných chorôb ale aj množstvo magazínov, ktoré odporúčajú probiotiká už takmer na všetko. Pri kúpe je však nutné mať sa na pozore – je mnoho výrobkov, ktorých skutočných obsah pribiotických baktérií v produkte je niekoľkonásobne menší, ako je uvádzané na farebnej etikete.

Probiotiká sú vo všeobecnosti akýmisi dobrými baktériami, živými organizmami ktoré môžu priaznivo ovplyvňovať zdravie konzumenta zlepšovaním rovnováhy jeho črevnej mikroflóry. Práve tam sa totiž vyskytuje obrovské množstvo mikroorganizmov, ktoré môžu v prípade ich nedostatku ľudskému telu spôsobiť nepríjemné problémy, znížiť celkový imunitný systém a napomôcť tak k prepuknutiu rôznych chorôb. Probiotiká udržiavajú rovnováhu týchto mikroorganizmov a tiež zabezpečujú fyzickú a psychickú pohodu, znižujú cholesterol, pomáhajú pri boji s rôznymi ochoreniami a taktiež predlžujú aktívny život každého z nás.

Pri kúpe probiotík je vhodné ujasniť si, koľko sme ochotní investovať a načo budú tieto probiotiká slúžiť. Pri výbere by sme mali dbať nielen na cenu ale aj na konkrétnu značku a najlepším riešením je pred kúpou skontrolovať konkrétny výrobok napríklad na internete, kde množstvo ľudí píše svoje názory na konkrétne značky a ich produkty. Probiotiká v obchodoch možno rozdeliť podľa ceny, typu skladovania, dennej dávky a deklarovanému obsahu, ktorý však nemusí byť v každom prípade pravdivý. Príkladom môže byť nezávislý test jedného z mnohých slovenských magazínov, ktorý sa pozrel na skutočný obsah laktobacilov a bifidobaktérií konkrétnych výrobkov predávaných na Slovensku a porovnal ich s číslami na etiketách. Niektoré z probiotických produktov uvádzali hodnoty niekoľkonásobne nižšie a tak sa mohlo ľahko stať, že z uvádzaných štyroch miliónov mikroorganizmov bolo v tabletkách menej ako 500.


(Zdroj: www.daflorn.com)

Ak teda nechcete iba vyhodiť peniaze do vzduchu, odporúčame sa popozerať po certifikovaných predajcoch probiotických produktov, ktorý vlastia exportné certifikáty od Ministerstva zdravotníctva, rôzne stanoviská a odporúčania či uvádzajú výsledky svojich vlastných klinických testov. Takouto firmou na Slovensku je napríklad Daflorn, ktorá ponúka množstvo výrobkov z ktorých je každý určený na niečo iné, poprípade má inú chuť. Kúpiť si tak môžete nielen rôzne práškové mlieka ale aj kapsule, masky na tvár či dokonca glycerínové mydlá a medy. Samozrejmosťou sú aj probiotiká určené pre zvieratá ako sú koníky či včely. 

Viac info o probiotikách a ich vplyv na ľudské telo nájdete na www.hab.sk v sekcií Medi clinic.

  • G. Švec, www.hab.sk
  • 03.02.2015
  • zdravie,probiotiká,ľudský organizmus,lieky,mikroorganizmy
  • Vaše hodnotenie
  • Foto: www.shuterstock.com

Diskusia

Pridať komentár

Informujte ma o nových príspevkoch emailom

Pridať komentár

Zdielať

Celkové ohodnotenie

Kategórie článku

Kategórie