Lyžiarska sezóna je v plnom prúde, tak vám prinášame pár tipov a rád ako sa správne postarať o vaše lyže alebo snowboard.

Napriek tohtorečnému premenlivému počasiu, keď poriadne neviete či je zima, jar alebo jeseň, polku januára môžeme považovať za lyžiarsku sezónu v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám stručne načrtneme pár tipov a rád ako sa môžete správne postarať o svoje lyže alebo snowboard aj v pohodlí vášho domova (garáže).

Väčšina lajkov sa o svoje lyže veľmi (vôbec) nestará, poprípade vyhľadajú raz-začas profesionálny servis. V prípade veľmi poškodenej sklznice po kolízií s nejakým šutrom v našich zatiaľ tento rok nie bohvieakých podmienkach sa profesionálnemu servisu asi nevyhnete, avšak základný tuning ako voskovanie zvládnete aj samy, ušetríte peniaze za servis a predĺžite životnosť vašich lyží alebo snowboardu.

Voskovanie znižuje odpor a pomáha lepšiemu kĺzaniu sklznice po svahu. Taktiež zabraňuje oxidácií a funguje ako prevencia pred poškodením lyží alebo snowboardu. Existuje viac druhov vosku a spôsobov ako ho aplikovať. Základný je tvrdý vosk, ktorý sa nahreje, rozpustí a aplikuje sa na sklznicu. Následne sa rovnomerne roznesie po povrchu pomocou žehličky (v prípade, že nemáte špeciálnu žehličku na voskovanie, postačí aj bežná na oblečenie). Nakoniec odstránite prebytočný vosk z povrchu a hrán pomocou škrabky tak, aby na povrchu sklznice zostala len jemná rovnomerná vrstva vosku. Pred aplikovaním takéhoto vosku je však dôležité vybrať taký, ktorý zodpovedá teplote v akej plánujete lyžovať. Existujú rozne druhy vosku pre plusové teploty, teploty okolo nuly a teploty pod nulou.Existujú ešte ďalšie typy vosku ako tekutý vosk, ktorý si so sebou môžete vziať aj na svah a aplikovať v podstate kedykoľvek. Mal by byť výbavou každého rýchleho lyžiara.
 

Správanie sa k lyžiam a snowboardom s úctou počas prevozu a uskladnenia tiež pomôže k ich dlhšej životnosti. Citlivé zaobchádzanie, obal alebo kryt pri prevoze, skladovanie na suchom mieste a nie v truhle na lyže na streche auta počas týždňovej lyžovačky sú základné prístupy, ktoré zaručia dlhšiuživotnosť a obmedzia ich poškodenie.

 

 

 

  • pesiazona
  • 14.01.2015
  • 1
  • lyže,snowboard,voskovanie lyží,vosk,sklznica,obal na lyže,obal na snowboard,aplikácia vosku,strešné boxy
  • Vaše hodnotenie
  • Foto: http://pixabay.com/sk/freerider-lyžovanie-ski-športové-498473/

Diskusia

avatar

Martin 18.11.2015 10:19

Aj pred sezónou je dobré sa postarať o výbavu a dokúpiť čo treba http://www.topski.sk/sk/blog/lyziarsky-vystroj/ ja už mám lyže kúpené tu http://www.topski.sk, výber je asi najlepší na Slovensku a výbavu mám tiež pripravenú, len to ešte stojí v izbe a čaká na sneh.

Páči sa mi to (1) / Odpovedať


Pridať komentár

Informujte ma o nových príspevkoch emailom

Pridať komentár

Zdielať

Celkové ohodnotenie

Kategórie článku

Kategórie